אתר אינטרט הרשמי OU

​אתר הכשרות OU

OU (ראשי תיבות באנגלית: Orthodox Union), או בשמו המלא: Union of Orthodox Jewish Congregations of America, הוא מהגדולים והותיקים בארגוני היהודים האורתודוקסים הפועלים בארצות הברית. הוא נודע בעיקר בזכות מתן הכשרות שלו, הנחשבת לאמינה בצפון אמריקה. הארגון תומך ברשת בתי כנסת, תוכניות לבני נוער, תוכניות לנכים ועוד. לארגון שלוחה בישראל ובעבר הייתה שלוחה באוקראינה.
בתי הכנסת של הארגון ורבניהם נמנים ברובם על הזרם המכונה "מודרן אורתודוקס".
היסטוריה
הארגון הוקם ב-1898 על ידי רבני בית המדרש לרבנים באמריקה. בעקבות כניסתו של שניאור זלמן שכטר לתפקיד נשיא בית המדרש בשנת 1902 נוצר פילוג בין הארגונים. עם זאת, עדיין היו קשרים עם בית המדרש לרבנים עד שנות ה-50. בשנת 1949 פסק בית הדין הקונסרבטיבי שמותר ליהודים לנסוע בשבת לבית הכנסת ובעקבות החלטה זו נוצר חילוק ברור בין הקונסרבטיבים והאורתודוקסים. פילוג זה גרם לקהילות אורתודוקסיות רבות להצטרף לארגון ה-OU עקב רצונן להיות מאוגדות תחת ארגון אורתודוקסי גדול.
אגף הכשרות
בשנת 1923 הוקם אגף הכשרות של הארגון והוא החל לתת הכשר לכמה ממוצרי היינץ. כיום הוא נותן הכשר ללמעלה מחצי מיליון מוצרים, המיוצרים ב-83 ארצות[דרוש מקור] והוא הגוף שנותן כשרות בהיקף הגדול ביותר בעולם[דרוש מקור]. ההכשר של OU ניתן גם בישראל, למפעלים המייצאים לחו"ל. הארגון מעסיק בקביעות 1000 משגיחי כשרות. בסוף שנת תשל"ב 1972 נתמנה לראש מחלקת הכשרות הרב דוב בערל ויין וכיהן בתפקיד 5 שנים. כיום עומד בראש מערך הכשרות הרב מנחם גנק.
המרכז הישראלי של ה-OU
ל-OU שלוחה בישראל אשר תחת חסותה פועלים מספר מפעלים חינוכיים. בניין המרכז הישראלי של ה-OU נמצא ברחוב קרן היסוד בירושלים. נשיא המרכז הוא צבי סנד והמנכ"ל הוא אבי ברמן. בין הפרויקטים של המרכז הישראלי:
תנועת הנוער "מקום בלב" הוקמה בשנת תש"ס (2000) וכיום פעילים בה כ-1,400 חניכים ב-13 ערים בישראל.‏[1]
"לב יהודי-ישראלי", ארגון גג המאגד תחתיו כ-10 גרעינים תורניים הפועלים באזור גוש דן בתחומי חינוך, רווחה וזהות יהודית. מנכ"ל הארגון הוא נתנאל סימן-טוב ובראשו עומד הרב יהושע שפירא, ראש ישיבת ההסדר ברמת גן.
"הזולה של חצרוני" הוא מועדון נוער שפועל במרכז העיר ירושלים עבור בני נוער במצוקה (בעיקר כאלו הבאים מבתים דתיים). על פי מנהלי המועדון פוקדים אותו כ-3,000 בני נוער בשנה. מקים המועדון והעומד בראשו הוא הראל חצרוני. מנהלו החינוכי הוא הרב פנחס (פינצ'ו) רובינשטיין.‏[2]‏[3]